VÝROČNÍ ZPRÁVA PŘEDSEDY ORGANIZACE  ZA   ROK 2013

Vážené kolegyně rybářky, kolegové rybáři, milí hosté. Jsem rád, že vás opět mohu pozdravit a přivítat na dnešní výroční členské schůzi místní rybářské organizace, na níž se krátce spolu ohlédneme za uplynulým rokem, rokem 2013. S potěšením mezi námi vítám starostu obce ing. Jana Dobrovolného.

Ve stručnosti se pokusím poinformovat ve své zprávě o všem co se v loňském roce událo u vody i mimo ni. O činnosti výboru, problémech a záměrech naší místní organizace. Vloni jsem se zde zmínil o MS v přívlači. Této prestižní události uplynulého roku byly podřízeny takřka veškeré akce, včetně již zaběhnutých závodů.... K MS se vrátím v samostané části mého hodnocení.

Chod organizace řídí výbor, který zasedá pravidelně vždy první čtvrtek v měsíci zde u Slavíků a dle možností všech jednotlivců, časových či zdravotních, se snaží řešit problémy a plnit úkoly vyplývající z usnesení VČS. Schází se pravidelně každý první čtvrtek v měsíci zde v sále.Výborových schůzí jsou přítomni i členové KRK a spolupodílí se na rozhodování. Účast všech na společných schůzích dosáhla 81 %. Výbor i KRK pracují ve stejném složení od svého zvolení v roce 2012. V loňském roce došlo ke změně kronikáře organizace. Po mnoha letech této záslužné práce skončil pan Ivo Dubšík ( čestný člen ) a ve vedení kroniky bude pokračovat pí. Andrea Muchová. Tímto chci panu Dubšíkovi poděkovat za odvedenou práci, popřát hlavně zdraví, víc času na ryby a jeho nástupkyni spoustu zajímavých námětů pro kroniku.

Na konci roku byl celkový stav naší členské základny 629 rybářů. ..m.j. 37 dívek a žen. Měli jsme 541 rybářů dospělých , 14 ve věku 16-18 let a 74 dětí do 15. let. Tento stav je v posledních čtyřech letech ustálený. Na jedné straně máme řádově o desítku méně mladých rybářů, na druhou stranu pozvolna přibývá dospělých. A to buď na převodky z jiných organizací v okolí nebo nových členů různých věkových kategorií, důchodový věk nevyjímaje. To zavazuje výbor neustále pracovat na vytváření zajímavých lákadel, produktů, ať už sportovního či společenského charakteru. Abychom měli našim stávajícím i potencionálním nově příchozím rybářům stále co nabídnout a nepotýkali se třeba s neustálým poklesem členů. I to se někde děje. Nezbytnou nutností je zaujmout náš potěr a zapojit jej v práci v rybářském kroužku v co možná největším počtu. Není to však jen o sponzorovaných dětských závodech. Máme nový rybochov, kde děti mohou vidět rybky naživo třeba při krmení, ale i zajímavé knížky a krásná DVD s rybářskou tématikou. Práci mládeže zhodnotí podrobněji p. Dalibor Župa ve zprávě o činnosti rybářského kroužku.

Jak je jistě všem známo, staráme se o dva rybářské revíry. Hospodaříme na pstruhovém revíru JIHLAVA 5 B v délce 9,6 km a výměře 19,8 ha na němž je horní, zhruba třiapůlkilometrový úsek vyhrazen pouze lovu na umělou mušku. Mimopstruhový revír JIHLAVA 5 M s výměrou 0,4 ha je zařazen jako místní revír s vlastním dodatkem a zarybňovaný jen z peněz MO.

Rovněž obhospodařujeme rybochov v Alexovicích, který je již rozšířen a dobudován. Věřím,že v co nejkratší době i snad zkolaudován. Veškeré podklady pro kolaudaci jsou nachystány a tak je už jen na stavebním úřadu, kdy se tak stane. Rybochov pak může plně sloužit odchovu násad lososovitých ryb všech druhů i velikostí.

Provádíme školení nových adeptů rybařiny. Termíny školení ukončeného testem z rybářských vědomostí jsou dvakrát v jarních a jedenkrát v podzimních měsících a jsou hlášeny jak na krajský úřad tak i na ministerstvo. V lednu proběhla již zaběhnutá beseda členů naší rybářské stráže s p. Františkem Chlebounem co by školitelem a zároveň i profi stráží zde v sále. V únoru zde proběhl seminář k problematice nemocí a chovu ryb za podpory dotačních programů EU s účastí desítky našich členů pohybujících se okolo chovu ryb. Přednášejícími byli doc. Palíková z fakulty veteriny a další odborníci na nemoci ryb. Zde je příklad toho,že i v zimě se okolo ryb něco děje. Doufám, že nabyté vědomosti a poznatky se nám zúročí, protože i my jsme se nemocem ryb nevyhnuli a problémy měli.

Zástupci organizace dochází na jednání řízená vedením MRS, kde vznáší požadavky a náměty z naší MO vůči svazu a naopak seznamují výbor s výsledky jednání. Od 1. května nám ty nejčerstvější informace podává ing. Pavel Procházka, zaměstnanec sekretariátu MRS ve funkci technika.

Krátce k sumarizaci úlovků. Problém není ani tak ve vracení sumářů v termínu, ale v kvalitě jejich vyplnění. Ke vzorovému sumáři, posílanému k nahlédnutí zde při jednání VČS, vypracoval správné vyplnění také ing. Ondřej Klíma, zpracovatel sumarizace za organizaci,v elektronické podobě. Je k nahlédnutí na našem webu. Sledovanost stránek se zvedá, tak věřím,že se příští rok zvedne i úroveň vyplnění sumářů.

Rovněž ve stručnosti se zmíním o společenském a kulturním dění. Rybářský ples v Biskoupkách stále patří k oblíbeným kulturním akcím svého druhu v okolí. Po celoročním usilovném rybolovu i práci s rybami se naši rybáři spolu se svými partnery a kamarády těší na dobrou zábavu. K té se snažíme přispět i my kvalitním zázemím i bohatou tombolou. S pomocí štědrých sponzorů se nám to vcelku daří, za což jsme odměněni zaplněným sálem a tím pádem i nějakým tím finančním přínosem. Místenky jsou vyprodané měsíc dopředu. Na některé rybáře se ani nedostane, což je mrzí. Poptávka je pořád vyšší než kapacita sálu.

Zažitou tradicí je zasílání kondolencí k úmrtí v rodině rybáře. Ke kulatinám od 50.ti let výše,taktéž i svatbám našich rybářů zasíláme blahopřání. K významnějším jubileím dárkové balíčky a koše... Spoustu rybářů potěší, že si na ně vzpomeneme.

Letošní mírná zima pomohla řeku uchránit před každoročními nálety nejškodlivějšího predátora pstruhové vody, kormorána velkého. Nechci tvrdit, že vůbec nepřiletěli a nenadělali škodu, ale opravdu bylo vidět vždy jen několik jedinců. Žádná sto i vícehlavá hejna. Samozřejmě, že několik volavek i norků se na našem revíru neustále objevuje a rybám škodí. Stejně tak i pytláci. Po roční odmlce se v okolí bažantnice a nad hrubeckým splavem opět ukázali bobři. Kdo tudy šel, viděl kolik vrb různých velikostí podlehlo zubům bobra a skončilo ve vodě. V místech vyčištěných před rokem pro závod vláčkařů... Přes bobry jsem se dostal až k brigádnickým pracím. Převážná část brigád je v poslední době spojena s rybochovem. Práce všeho druhu od drobných stavbařských, přes sečení trávy, čištění nádrží až po práce s rybami. V současné době je nezbytné dodělat ještě rozvod kyslíku do jednotlivých nádrží. Probíhaly však i brigády na přípravách MS a to čištěním břehového porostu závodních úseků, vybudování zázemí při tréningovém závodě i při samotném MS pomoc s vysazováním ryb do sektorů a v práci rozhodčích. Díky pochopení majitelů firmy INTERDOOR a obětavému pracovním přístupu p. Františka Muchy,se za pomoci dalších rybářů podařilo vyrobit udírnu a krásnou kovovou lávku s akátovými pražci.

Obě věci jsme mohli využít již při závodech na Žabárně v květnu loňského roku. … Samozřejmě, že jsou brigády spojené se zajímavou prací i nějakým profitem, na něž se nám rybáři hlásí sami a připomínají se i víckrát, ale na druhé straně je stále řada řada prací, kde je jen spousta tvrdé a poctivé chlapské práce mnohdy nedoceněné... Ještě je však dost prací, které je potřeba zajistit dodavatelsky a tím pádem za ně zaplatit. K tomu nám slouží i peníze od těch co brigády neodpracují,ale uhradí finančně. První letošní brigády se už rozjely. Jsou práce, které by bylo potřeba stihnout dřív než začne sezóna (např.čištění břehů po zimě....) naše telefony znáte, zájemci prosím hlaste se.

Nyní již ke slíbenému MS v přívlači... Jaro 2013 se vepsalo nesmazatelně do historie naší organizace. Na řece Jihlavě chytají pstruhy borci z 16 zemí světa. To tady nikdy nebylo a pravděpodobně hodně dlouho se nestane.... Ke spolupořadatelství závodu tak vysoké prestiže jsme se dostali díky krásně přístupnému a dobře zarybněnému revíru i náhodě. V létě roku 2011 měli pod Templštýmem soustředění s nominačním závodem reprezentanti ČR v přívlači. Závodníkům i státnímu trenérovi se voda natolik zalíbila, že MS 2013 pořádané v ČR chtěli odchytat právě na Jihlavce.Začala spolupráce na přípravách závodu. Zpočátku hodně kostrbatá, protože nebyla ani zkušenost s pořadatelstvím takovéhoto podniku ani náklonnost žádného svazu( původně byl ve hře ÚS Moravskoslezský- MO Valašské Mezeříčí). Pevné přesvědčení v úspěch celé akce šéfa odboru přívlač ČRS a přípravného výboru MS ing. Rudolfa Bayera ( mimochodem vynikající férový chlap, který bohužel před pár měsíci odešel do rybářského nebe) bylo hnacím motorem spolupráce. Našim úkolem bylo připravit dva závodní sektory, vysadit do nich ryby před závodem a zajistit asi 15 rozhodčích se znalostí AJ. Čtvrt roku před mistrovstvím začaly vlastní přípravy a boj s časem. Nejdřív sehnat souhlas Povodí Moravy a dotčených obcí, což chvíli trvalo, pak nám dělal problémy jarní vysoký stav vody, stupňované požadavky traťového komisaře na úpravy závodních úseků i samotná organizace brigádníků. Přezevšechny tyty problémy jsme byli připraveni na tréningový závod-předmistrovství, kde si měly týmy možnost vyzkoušet trať i závodníky a pořadatelům ukázat případné nedostatky.Zde jsme zajištˇovali i zázemí a výdej občerstvení všem závodníkům i organizátorům... Závod proběhl ve dnech 19.a20.dubna, tedy pouhé tři dny po zahájené. Spodní část revíru od splavu po Žabárnu byla řadovým rybářům přístupná pouze chvilku. Po víkendu se na tři týdny mohli zase vrátit a chytat. Samotné MS proběhlo v termínu od 16.do 19. května, se slavnostním nástupem zúčastněných zemí a doprovodným programem na náměstí v Ivančicích za přítomnosti zástupců FIPS, předsedy MRS, miss WORLD (prý taky rybářka) a dalších pozvaných hostů. Převážná část týmů i vedení FIPS bydlela u CRLÍKŮ a dojížděla na páteční oficiální tréning i sobotní a nedělní kola závodu z Tetčic. Ryby v hodnotě 90 tisíc korun byly dovezeny z Kaplic, dočasně přechovávány na sádkách v Alexovicích a odsud po všechny tři dny v podvečerních nodinách sloveny a rozváženy na závodní úseky. Zde do každého místa sektoru za dohledu samotných závodníků i vedení byly každý den vysazeny čerstvé ryby. Ty se druhý den pokoušeli závodníci na všelijaké druhy rotaček,smáčků a gum všech barev zdolat. Každý tým nasadil čtyři závodníky, ke každému musel být i rozhodčí. Závodní sektor měl dvojnásobný počet úseků než závodníků. Ti si mohli na volná místa libovolně přebíhat a s ním musel i rozhodčí. Někteří si slušně zaběhali... Závod měl i poměrně slušnou diváckou kulisu. Pár stovek se jich přišlo podívat na zajímavý styl lovu , ulovené ryby a při tom na čerstvém vduchu něco popít a pojíst. Počasí přálo a závod se líbil a někteří borci ani nechtěli jet domů. Ještě celý týden byla u vody slyšet pestrá škála jazyků. Mistrem světa se stal Rus Vorobjev před Slovákem Horňákem a Portugalcem Fernandézem. Čech Michal Čepelák skončil na 4.místě. V soutěži družstev jsme vybojovali stříbrnou medaili za vítěznými Slováky a před třetími Rusy. Více se je možné dovědět na stránkách pod www. Ms privlac .

Když jsem u sportovního rybaření na Jihlavce, nemohu nevzpomenout již pátý ročník muškařského Jihlavského poháru o putovní pohár. Ten proběhl o týden později pod Templštýnem. Výborná parta muškařů MK Akvarest,se kterou je výborná spolupráce,.. (však už je jich skoro polovina našich -tak musí být)...připravila mnoho lákadel pro závodníky,jako byl předzávodní raut s živou hudbou Aleše Diváckého juniora, mnoho překrásných hodnotných cen pro všechny závodníky, kteří sem rádi jezdí. Někteří ani tak nepotřebují kvalitně odchytat jako spíš si odnést nespočet zážitků. Mnozí sem berou už i manželky aby uvěřily. Oč silnější dojmy muškaři měli, o to míň ryb pochytali. Rybek bylo vidět dost, ale nechtěly nic žrát. Zapsalo se 1339 kousků, což je o 500-600 méně než jiné roky. Již podruhé se stal vítězem Tonda Pešek před Petrem Hučkem a Milanem Šenkýřem. Mezi ženami zvítězila Štěpánka Marková a v juniorech Lukáš STF. Závod má ohromnou prestiž a jméno v muškařském kalendáři, což bychom chtěli udržet.

4.a 5. května proběhl též již šestý ročník juniorského závodu o pohár Metrostavu. Trať je vytyčena od brodu na rakouské louky do poloviny lhánické louky. Závodilo třicet juniorů včetně několika chlapců ze Slovenska. Vítězkou závodu se stala jediná dívka a to Eliška Marková, účastnice juniorského MS v Irsku. Největší rybu, sivena 435 mm ulovil slovenský závodník Rasťo Škrinár. Ryby po divoké zimě nějak zvlášť nešly. Na tomto závodě se organizačně nepodílíme, pouze propůjčujem revír....

Tak jsem Vás seznámil se závody na řece. Prvních 6 týdnů pstruhařské sezóny opravdu ) pestrých. Když vezmem v potaz ještě nabuzené rybáře, kteří využili vysokého zarybnění na závody, ryby moc klidu neměly.

Rybolov na Žabárně šel již v zaběhnutých kolejích. Zahájené se spousta rybářů nemůže dočkat, zvědavi na to, co hospodář do vody nasypal a jak dlouho to vydrží. Pak přijdou dvoje závody, opět násada a sezóna je v plném proudu.... Závody v posledním květnovém víkendu přilákaly v sobotu 81 dospělých a v neděli 99 dětí. Počasí bylo typycky rybářské bez deště. 34 závodníků vytáhlo alespoň jednu rybu a celkem bylo chyceno 82 kaprů, 7 línů, 1 candát. Michal Potičný se postaral o pobavení všech přítomných zdoláním metrového kapra- pána žabárny, za což sklidil uznání všech přítomných a odnesl cenu. Vítězem se stal s 9 kapry a 462 cm Martin Sedláček. Spolu s ním si pro ceny a poháry přišli Dušan Vystrčil a Jaroslav Růžička. Jako nejlepší rybářka i Pavlína Kocourková. Je jen škoda, že si nenašlo čas a cestu víc rybářů. Doba, kdy jsem nadával Pavlovi, že dává čísla moc blízko sebe a ještě byl problém poskládat všechny příchozí nám asi oběma zůstane úsměvnou vzpomínkou. Holt doba je jiná.

Dětské rybářské závody jsou zdarma, hrazeny z peněz a darů sponzorů. V poslední době obohaceny o řadu doplňkových soutěží pro nejrůznější věkové skupiny. Spíš něco jako dětský den spojený s chytáním ryb. V kategorii rybářů do 10. let zvítězil Jan Sysel před Denisem Hoškem a Filipem Jeřábkem. Mezi 11 a 15 roky byl nejlepší Ondřej Doubrava. Za ním se umístili Jakub Husák a Aneta Ondovčáková. Jmenovaní si odnesli poháry a medaile. Všech 24 děvčat a 75 chlapců si odneslo cenu. Někteří i víc.

31. srpna se na rybník CORTINA přišlo rozloučit s prázdninami a zachytat si ryby 70 mladých rybářů . Vedoucí rybářského kroužku ve spolupráci s Liborem Samlíkem připravili pro děti zajímavé dopoledne ,jehož hlavní náplní byl rybolov. Sešly se děti z širšího okolí a mimo to, že si odnesly 20 kaprů se i bavily. Všichni, kteří ulovili rybu dostali cenu. O výsledky až tolik nešlo.

K revírům a rybochovu nechám prostor hospodáři Pavlu Melkusovi. Jistě je dost zajímavostí a věcí,se kterými by Vás rád seznámil. Rovněž tak i s prací rybářské stráže a výsledky podzimního odlovu touště. Zmíním pouze informaci o splátkách půjčky MRS na rybochov. Celkem máme půjčeno 1 300 tisíc korun.

V současné době máme splaceno 380 tisíc.Vidíte sami, že každá získaná koruna,vydělaná na plese, závodech či prodejem ryb nebo i od našich sponzorů se hodí. Od toho se odvíjí i další plánované investice. Třeba vloni zmiňované úpravě cesty k Žabárně a dalšmu, co se zatím odkládá.

Chtěl bych poděkovat všem těm ochotným rybářům co se nedívají na čas a počet odpracovaných hodin i všem nerybářům, kteří mají pro nás pochopení a rádi přiloží ruku pro dobro věci, samozřejmě štědrým sponzorům, obecnímu úřadu a pevně věřím, že nám budou i v současné nelehké době v rámci možností opět příznivě nakloněni. Ještě jednou velký dík... Bez Vás by to šlo hodně těžko....

Všem rybářům, jejich rodinným příslušníkům, přátelům krásné přírody jménem svým i celého výboru přeji hlavně pevné zdraví a radost z každé podařené věci.
                                                                                          Přátelé......PETRŮV ZDAR.